SSL (Secure Socket Layer) to protokół sieciowy, który jest powszechnie przyjętym standardem szyfrowania danych w internecie. Pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się konkretna strona WWW, gwarantując poufność przesyłanych informacji. Z tego powodu certyfikat SSL jest niezbędny nie tylko na prostych stronach informacyjnych, ale przede wszystkim w bankowości online, e-commerce bądź też serwisach aukcyjnych. Warto pamiętać również o tym, że protokół SSL jest obecnie jednym z podstawowych zabezpieczeń ochrony danych wobec RODO. Jak rozpoznać, czy konkretna witryna ma ważny certyfikat SSL? Adres serwisu korzystającego z szyfrowania będzie rozpoczynał się od HTTPS (w przeciwieństwie do standardowego HTTP), natomiast na pasku obok adresu będzie widoczny symbol zamkniętej kłódki (po kliknięciu możliwy jest wgląd w szczegółowe dane certyfikatu).
Korzyści wynikające z posiadania certyfikatu SSL:
1. Szyfrowanie danych – podstawową funkcją tego protokołu jest szyfrowanie przesyłanych informacji (np. haseł, loginów, maili itp.).
2. Bezpieczeństwo – w przypadku, kiedy strona dysponuje ważnym certyfikatem SSL, użytkownik ma pewność, że przesyłane przez niego dane nie zostaną przechwycone. Dzięki temu chętniej dokona zakupów czy też wypełni formularz kontaktowy.
3. Wiarygodność i prestiż – obecność certyfikatu SSL zwiększa autentyczność strony WWW, czyniąc ją atrakcyjną, a zarazem bezpieczną. Ponadto podnosi jej prestiż, dając wyraźny sygnał o randze zasad bezpieczeństwa oraz poufności.
4. Pozycjonowanie serwisu – protokół sieciowy SSL to jeden z czynników mających wpływ na ranking strony WWW w wynikach wyszukiwania. Stosowanie certyfikatu SSL pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją, ponieważ Google promuje właśnie te serwisy, które są bezpieczne dla potencjalnych użytkowników.
5. Integralność danych – poprzez szyfrowanie, certyfikat SSL gwarantuje poufność oraz nienaruszalność przesyłanych danych. W praktyce oznacza to, że nawet w przypadku przechwycenia informacji (np. numeru konta czy danych osobowych), atakujący nie będzie mógł ich odczytać. Protokół sieciowy SSL uniemożliwia też ingerencję w dane, dlatego użytkownik korzystający ze strony WWW zabezpieczonej certyfikatem SSL, może mieć pewność, że dane nie zostaną ani pochwycone, ani podmienione.
Typy certyfikatów SSL:
● DV (Domain Validation) – ten rodzaj certyfikatu umożliwia weryfikację prawa do posługiwania się domeną oraz sprawdza, czy pod wskazanym adresem faktycznie znajduje się strona WWW. Jest podstawowym typem, który gwarantuje co prawda bezpieczeństwo, poufność i integralność danych, ale nie mówi nic o właścicielu, który się nim posługuje.
● OV (Organization Validation) – pozwala na to samo co certyfikat SSL typu DV, a ponadto potwierdza tożsamość firmy, zawierając dane o konkretnej organizacji. Dzięki temu użytkownik może je wyświetlić i sprawdzić.
● EV (Extended Validation) – certyfikat SSL typu EV oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń. Ubiegająca się o niego firma jest szczegółowo weryfikowana przez określony urząd certyfikacji pod kątem tożsamości czy prawa do posługiwania się wskazaną domeną. Strony WWW dysponujące tym certyfikatem dają użytkownikom jasny sygnał, że są odpowiednio zabezpieczone oraz gwarantują pełne bezpieczeństwo przesyłanych informacji.
Na co zwrócić uwagę wybierając certyfikat SSL?
Decydując się na tego rodzaju protokół sieciowy, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym certyfikat będzie dobrze spełniał swoje funkcje. Należy do nich m.in. zdolność obsługi różnych metod weryfikacji (np. e-mail, rekord DNS czy plik TXT) oraz odpowiednia długość klucza do wygenerowania certyfikatu (ważne, aby nie był on krótszy niż 2048 bitów). Wahając się między płatnym bądź darmowym certyfikatem, warto wziąć pod uwagę okres ich ważności, a co ważniejsze rodzaj. Podczas gdy darmowe wersje pozwalają jedynie na DV, w przypadku płatnych dostępne są także typy OV lub EV.
Certyfikat SSL – prosty sposób na zdobycie zaufania klientów
Prowadzisz sklep internetowy, platformę szkoleniową, serwis aukcyjny, a może informacyjną stronę WWW? Certyfikat SSL polecany jest w każdym przypadku, niezależnie od branży, w jakiej działasz. Postaw na specjalistów Internet Plus – z przyjemnością doradzimy Ci w kwestii wyboru właściwego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa przesyłu informacji. Daj swoim klientom możliwość komfortowego korzystania z serwisu, a także zagwarantuj całkowitą poufność i integralność danych.