Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę i chciałbyś dowiedzieć się, ile kosztuje stworzenie strony internetowej? A może masz już stronę www i otrzymałeś ofertę na nową witrynę? Koszt stworzenia strony internetowej uzależniony jest od całego szeregu czynników. To właściwie clou całego artykułu i zarazem podstawowe pytanie, na które chcemy znaleźć odpowiedź. Cenę strony www możemy porównać do kupna nowego auta. Podstawowa wersja będzie kosztować stosunkowo mało, z kolei gdy będziemy chcieli zakupić dodatkowe opcje, może się okazać, że cena samochodu znacznie wzrośnie. Ze stronami internetowymi jest bardzo podobnie. Jeżeli wybierzemy innego producenta, również będzie miało to wpływ na koszt.
- Czego potrzebujesz, zanim spytasz specjalistę o koszt stworzenia strony internetowej?
- Cennik witryn internetowych – koszt strony www zależy od wykonawcy
- Wybierz agencję interaktywną, jeżeli…
- Wybierz freelancera, jeżeli…
- Jak zmienia się cena budowy strony www dla różnych projektów?
- Ile w praktyce kosztuje stworzenie strony internetowej?
Rodzaj strony internetowej, stopień w jakim jest ona rozbudowana, system zarządzania treścią, na którym jest oparta, wielojęzykowość, czy osoba, która będzie stronę www budowała, przyczyniają się do ceny końcowej. W internecie jest wiele stron www, które wyglądają na stworzone w zaledwie kilka godzin, ale nie będą one miały funkcjonalności, jakie posiada system zarządzania treścią (CMS). Zawsze to, co najcenniejsze, jest niewidoczne gołym okiem. Warto w tym momencie zadać sobie ważne pytanie – czy chcemy płacić za funkcjonalności, które nie będą nam potrzebne? Jeżeli nie – Twoje wymagania powinna spełnić zwykła, informacyjna strona www. Cena w końcu wcale nie musi być przerażająca.
Czego potrzebujesz, zanim spytasz specjalistę o koszt stworzenia strony internetowej?
Na początek warto wiedzieć, że wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje stron internetowych – pierwsze z nich to witryny statyczne, a drugie to strony www oparte o systemy zarządzania treścią, czyli systemy CMS. Strony statyczne cechują się tym, że nie mamy możliwości samodzielnego wprowadzania zmian i zarządzania stroną, jeżeli nie mamy odpowiedniego poziomu zaawansowania oraz wiedzy. Strony dynamiczne – czyli oparte o system CMS – pozwalają na znacznie łatwiejsze wprowadzanie zmian na stronie poprzez dostęp do panelu administracyjnego. Po zalogowaniu możemy bardzo łatwo zarządzać własną witryną internetową dzięki edytorowi tekstu, który ma przyjazną formę, a także jest intuicyjny. Warto w tym miejscu wyeksponować dwa najpopularniejsze open source’owe systemy CMS: WordPress i Joomla. Wkrótce na naszym blogu znajdziesz artykuł poświęcony zestawieniu tych dwóch systemów.
Koszt stworzenia strony internetowej zależy też od tego, czego tak naprawdę oczekujemy. Musimy przemyśleć, jaką strukturę powinna mieć witryna, a konkretnie ile podstron przewidujemy i co miałoby się na nich znajdować. Elementem strony może być oczywiście formularz kontaktowy, system newsletter, blog czy nawet moduł sklepu internetowego. Na końcowy koszt stworzenia strony internetowej wpływ będą miały właśnie powyższe rzeczy.
Cennik witryn internetowych – koszt strony www zależy od wykonawcy
Rynek stron www ma ogromny potencjał i mnóstwo możliwości. Stworzenie oraz zaprojektowanie strony internetowej zlecić można freelancerowi, czyli osobie prywatnej, firmie specjalizującej się w tworzeniu stron www (np. agencji interaktywnej) czy wykonać nawet samodzielnie, we własnym zakresie. Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety. Etap wyboru wykonawcy jest niezwykle ważny, ponieważ rzutuje na całą współpracę podczas tworzenia strony internetowej.
Wybierz agencję interaktywną, jeżeli…
Jakość jest dla Ciebie najważniejsza. Agencje interaktywne zatrudniają specjalistów w swojej dziedzinie, dbając przy tym o stały rozwój oraz doskonalenie umiejętności członków zespołu. Współpracując z agencją, możesz mieć pewność, że usługa zaprojektowania i stworzenia Twojej strony internetowej będzie na bardzo wysokim poziomie.
Warto zwrócić uwagę również na wsparcie techniczne, które jest niezwykle ważne dla przedsiębiorców. Współpraca z każdym freelancerem to kwestia zupełnie indywidualna i może zakończyć się tuż po zbudowaniu strony – bez możliwości powykonawczego wsparcia. W agencji interaktywnej otrzymasz dedykowanego opiekuna technicznego projektu, z którym będziesz miał bezpośredni kontakt, gdy będziesz chciał o coś zapytać. Kolejne udogodnienie w przypadku agencji to szybka rezerwacja zasobów niezbędnych do wykonania strony internetowej zaraz po przyjęciu zlecenia.
Z pewnością nie od dziś wiesz, że jakość oraz kompleksowość usług ma swoją cenę. Koszt tworzenia stron www przez specjalistów w agencji jest na pewno większy niż w przypadku freelancera, jednak do Twojej dyspozycji jest nie tylko osoba projektująca witrynę, ale także copywriter odpowiadający za wartościowe, oryginalne treści, specjalista do spraw pozycjonowania, konsultant z biura obsługi klienta, grafik czy profesjonaliści prowadzący media społecznościowe i kampanie w Google Ads. Wszystko to – łącznie z licencjami na oryginalne oprogramowanie – ma przełożenie na fakturę za wykonywane usługi. Jeżeli potrzebujesz świetnie zaprojektowanej strony, poradnikowego bloga, ciekawych reklam graficznych oraz wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, współpraca z agencją to najlepsze rozwiązanie.
Wybierz freelancera, jeżeli…
Budżet jest dla Ciebie najważniejszy. To najczęstszy powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się współpracować z freelancerami. W końcu usługi jednej osoby zazwyczaj są znacznie tańsze niż korzystanie ze wsparcia agencji zatrudniającej wielu specjalistów z różnych dziedzin. Warto jednak wiedzieć, że każdy freelancer ma swoje własne standardy pracy, o których należy porozmawiać, zanim podpiszesz umowę. Agencje interaktywne – zwłaszcza te duże – charakteryzują się natomiast systemowymi rozwiązaniami na wypadek najróżniejszych okoliczności, na przykład konieczności odświeżenia wyglądu strony po kilku latach od jej budowy.
Jak zmienia się cena budowy strony www dla różnych projektów?
Cena budowy strony w Internet Plus uzależniona jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania projektu – liczby podstron, potrzebnych funkcjonalności, wersji w obcych językach czy ilości tekstów – na przykład opisów produktów lub usług. Najtańszym wariantem jest pakiet BASIC, w ramach którego tworzymy do 10 podstron. Do budowy wykorzystujemy gotowy, standardowy szablon, a witryna jest statyczna i nie posiada systemu CMS.
W pakiecie PLUS otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego systemie CMS WordPress, 30 podstron oraz możliwość wyboru szablonu spośród zaproponowanych przez konsultanta. Wariant ten obejmuje dodatkową wersję językową, dwukrotnie większą ilość tekstu niż w przypadku pakietu BASIC, a także możliwe zmiany w dopasowaniu układu witryny.
Pakiet PREMIUM – podobnie jak PLUS – zakłada wykorzystanie systemu CMS WordPress. W jego ramach stworzymy dla Ciebie aż 60 podstron, napiszemy trzykrotnie większą ilość tekstu w porównaniu z pakietem BASIC oraz zaprojektujemy 12 grafik. W wybranym szablonie wykonamy praktycznie każdą modyfikację i dopasujemy układ tak, by odpowiadał na potrzeby Twojego biznesu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pakietów oraz możliwości ich rozszerzania? Skontaktuj się z naszym konsultantem i uzyskaj ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań.
Ile w praktyce kosztuje stworzenie strony internetowej?
W marketingu internetowym nie ma jednoznacznych odpowiedzi na wiele pytań, ponieważ wszystko w gruncie rzeczy zależy od potrzeb, oczekiwań, warunków, potencjału branży, konkurencyjności czy charakteru działalności. Ostateczny projekt jest więc złotym środkiem pomiędzy warunkami narzuconymi przez budżet a potrzebami i ambicjami przedsiębiorcy. Nie musisz jednak od razu podejmować tej trudnej decyzji – skorzystaj z formularza kontaktowego, a jeden z konsultantów Internet Plus zwróci się do Ciebie z indywidualnie przygotowaną ofertą oraz pomoże wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie dla Twojej firmy.