Praca zdalna – marzenie osób, które lubią późno wstawać i wyzwanie dla rodziców mających pod swoją opieką dzieci. Dziś jednak w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmiana trybu pracy na zdalny jest jedynym słusznym i bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwala wielu firmom na sprawne funkcjonowanie. Do pracy zdalnej trzeba się odpowiednio przygotować, a wszystko pójdzie w miarę sprawnie. W tym artykule znajdziesz podstawowe narzędzia i aplikacje wspierające pracę zdalną, podnoszące produktywność oraz ułatwiające wewnętrzną komunikację w zespole.
Pakiet Google
Wszystko, czego potrzebujemy do efektywnej pracy zdalnej, znajdziemy w pakiecie Google, z którego większość z nas korzysta na co dzień. Pakiet Google to możliwość bezpiecznego wysyłania wiadomości i omawiania najważniejszych spraw za pomocą Hangouts Chat, łatwe planowanie pracy z kalendarzem Google, a także usługa przechowywania i synchronizacji plików w chmurze obejmująca edytowanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, rysunków, formularzy czy innych elementów. Dzięki niemu w każdej chwili mamy dostęp do przechowywanych danych za pośrednictwem smartfona, komputera czy tabletu. Nie ma co ukrywać, bez pakietu Google, który jest niezwykle prosty w obsłudze, zarządzaniu i konfigurowaniu – ciężko się obyć.
Asana
Jeśli chodzi o zarządzanie projektami, tu świetnie sprawdza się Asana służąca do organizowania, śledzenia postępów i zarządzania pracą zarówno w projektach indywidualnych, jak i zespołowych. Jakie możliwości oferuje nam Asana? To m.in. tworzenie zestawu zadań, określenie daty końcowej wykonania danego projektu, ustalanie priorytetów, czy przypisanie osoby, która powinna dany cel zrealizować. Jest tu miejsce na pliki z dodatkowymi informacjami, takimi jak brief, wymagania techniczne czy archiwum rozmów z klientem oraz linia czasu, na której wyświetlone są wszystkie zadania rozciągnięte na konkretną liczbę dni.
Skype i Zoom
A co w przypadku kiedy chcemy się spotkać on-line? Tu z pomocą przychodzą dobrze znane komunikatory oferujące funkcję wideokonferencji, czyli Skype i Zoom. Dzięki nim możliwe jest tworzenie konferencji wyłącznie z czatem tekstowym, z dźwiękiem bez wideo oraz pełnych wideokonferencji. Co ważne Zoom umożliwia również przeprowadzenie webinaru i udostępnianie ekranu. Jedne z najpopularniejszych aplikacji do wideokonferencji to także doskonałe narzędzia do kontaktów z klientami, podczas którego można wytłumaczyć, omówić czy zaplanować wiele działań na nadchodzące tygodnie.
Nowoczesna technologia sposobem na efektywną, wygodną i satysfakcjonującą pracę zdalną
Dzięki rozbudowanym, przejrzystym i łatwym w obsłudze narzędziom praca zdalna nie powinna przysporzyć większych trudności, a prowadzenie bieżących tematów, wykonywanie codziennych obowiązków i kontakt z klientami może naprawdę płynnie funkcjonować. Warto więc znać ich możliwości, używać odpowiednich aplikacji i testować nowe rozwiązania, które pozwolą na lepszą organizację pracy w systemie home office.