Niezależnie od tego, czy jesteś tylko zwykłym internautą, czy też prowadzisz stronę internetową swojej firmy, dobrze jest poznać podstawowe terminy z zakresu tworzenia stron internetowych. Pozwala to na lepszy przepływ informacji oraz zapobiega nieporozumieniom, które mogą pojawić się podczas projektowania oraz zarządzania witrynami. Co to jest domena, hosting, adres HTTP? Czym różni się strona internetowa od podstrony? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Najważniejsze definicje dotyczące stron internetowych
Strona i podstrona – stroną www nazywamy to, co na pierwszy rzut oka widzimy w oknie przeglądarki internetowej. Tak naprawdę jest to zbiór plików, dokumentów, linków oraz grafik, które utrzymuje i przetwarza serwer, a na jego wyświetlanie pozwala przeglądarka. Czym w takim razie jest podstrona? Często w codziennej pracy web developera słyszę określenie "zakładka". Jest ono mylne, ponieważ zakładka występuje jako opcja lub dodatkowa użyteczność w przeglądarce internetowej i służy do zapisywania skrótów do stron. Poprawną nazwą jest podstrona, czyli specjalnie wydzielona część strony internetowej np. podstrona “o nas”, “produkty” lub “kontakt”. Pełne adresy podstron wyglądają wtedy następująco:
https://www.internet-plus.pl/oferta/
https://www.internet-plus.pl/kontakt/
https://www.internet-plus.pl/blog/7-dobrych-praktyk-prowadzenia-twojego-fanpage/
HTTP – Hypertext Transfer Protocol jest protokołem komunikacyjnym służącym do wymiany danych między serwerem a przeglądarką internetową. Jest też ogólnie przyjętym standardem w środowisku technologii związanych z internetem. Jego odmianą oraz “następcą” jest standard HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), który różni się tym, że zapewnia szyfrowane – a co za tym idzie – bezpieczne połączenie.
Domena strony internetowej – można powiedzieć, że to "imię" strony, dzięki któremu możemy w łatwy sposób poruszać się i wyszukiwać strony w internecie. Dobrą praktyką jest nadawać stronie odpowiednią domenę, która będzie kojarzyła się z nazwą firmy lub działalnością organizacji np. "pepsi.pl". Takie słowne ujęcie nazwy domeny tłumaczy również domenę na zrozumiały dla użytkownika język, ponieważ każda domena jest też cyfrowym adresem w Internecie. Dla przykładu adres 46.242.166.18 nic nam nie mówi, jednak przeglądarka przetłumaczy sobie ten adres na https://www.internet-plus.pl/.
Tak zwane imię domeny to jednak nie wszystko. Nie zapominajmy o jej "nazwisku", czyli końcówce, dzięki której możemy rozpoznać, skąd dana domena pochodzi. Najprostszym podziałem domen jest regionalny. Poniżej kilka przykładów:
- narodowe: .pl, .nl, .ru, .cz, .uk,
- funkcjonalne: .gov.pl, .edu.pl, .mobi.pl, .com.pl,
- regionalne: .waw.pl, .poznań.pl, .gdansk.pl,
- globalne: .com, .net, .org.
Hosting – jeżeli mamy już projekt strony internetowej oraz domenę, będziemy musieli jeszcze zadbać o to, żeby była ona zawsze aktywna i działała nieprzerwanie, bez żadnych zakłóceń. Kiedy umieszczasz projekt na własnym komputerze, pamiętaj, że strona będzie dostępna online tak długo, jak długo włączony będzie ten projekt. Wiąże się to z pewnymi trudnościami – duże zużycie prądu, problemy dostępności internetu czy ewentualne awarie komputera. Tutaj z pomocą przychodzą firmy hostingowe. Hosting to fizycznie wydzielone zasoby serwerów, czyli komputerów dostępnych online 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Taka opcja pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania strony i zapewnia jej nieprzerwaną dostępność. Przykładowe firmy hostingowe to: hekko.pl czy az.pl.
FTP – File Transfer Protocol to w najprostszym ujęciu zbiór reguł i zasad, dzięki którym możemy przesłać pliki naszej strony na serwer zewnętrzny. Popularne programy FTP to między innymi: filezilla, total commander czy WinSCP.
Proces projektowania i budowy intuicyjnych w obsłudze oraz atrakcyjnych wizualnie stron www wymaga specjalnego przygotowania – zaplanowania struktury tekstowej czy graficznej zawartości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub szukasz interesujących nowinek związanych z nowoczesnymi technologiami – bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami.