Każda osoba mniej lub bardziej związana z WordPressem ma swoje święto – od 10 lat jest nim WordCamp. W dniach 22-24 listopada i my pojawiliśmy się na największym w Polsce wydarzeniu dotyczącym WordPressa – konferencji WordCamp Łódź 2019, która odbyła się w hotelu Ambasador Premium.
Pakiet startowy dla uczestników konferencji
Do Łodzi zawitaliśmy jako 4-osobowa reprezentacja Internet Plus w składzie: Jacek Chojnacki, Damian Sochacki, Piotr Adamek i ja. Używając w swojej codziennej pracy WordPressa, nie mogło nas zabraknąć na tym wydarzeniu. Dla mnie był to już trzeci WordCamp w życiu – nieprzerwanie od 2017 roku. W zeszłym roku pojawiłem się na poznańskiej edycji tego wydarzenia jako wolontariusz, za to w tym roku przyjechałem do Łodzi wyłącznie jako uczestnik. Na miejscu pojawiliśmy się już rano, aby się zarejestrować, pobrać identyfikatory i paczki startowe, w których znaleźliśmy m.in. skarpetki z Wapuu – maskotką WordPressa.
Contribution Day i prelekcje
Pierwszy dzień WordCamp Łódź 2019 poświęcony był warsztatom oraz Contribution Day, czyli integracji i wymianie wiedzy oraz umiejętności na rzecz społeczności WordPressa. W tym roku formuła prezentacji różniła się nieco od tej z poprzednich lat – organizatorzy postawili na jedną ścieżkę krótkich – około 18-minutowych – wystąpień. Tematyka prelekcji skierowana była zarówno do programistów, jak i projektantów, blogerów czy osób zarządzających zespołem.
Powiew świeżości na WordCamp
Kolejną nowością była ciekawa aplikacja internetowa, która na żywo informowała o trwającej właśnie prelekcji, pozwalała ją ocenić i zostawić komentarz, a także zadać pytanie prelegentom, którzy odpowiadali podczas sesji na zakończenie dnia. Według mnie to całkiem trafiony pomysł wymagający w pewnych aspektach dopracowania. Nie samym WordPressem człowiek żyje – znalazło się również miejsce na prezentacje dotyczące zagadnień ogólnych z branży IT. Jedną z najciekawszych była prelekcja Jak znaleźć czas na pisanie bloga – optymalizacja czasu pracy Michała Barczaka, która nie ograniczała się jedynie do tematyki blogowej, a ogólnie do zarządzania czasem.
Prezentacje – bogactwo wiedzy i inspiracji
Równie ciekawe były prelekcje autorstwa Krzysztofa Dróżdża – Jak zielona jest Twoja strona – uświadamiająca o wpływie złych praktyk tworzenia stron na środowisko czy O alchemii, matematyce i typografii w WordPressie, czyli kiedy Au=1,6180339887… Marcina Andrzejewskiego, który przedstawił, w jaki sposób za pomocą kalkulatora możemy zaprojektować wygląd witryny przy użyciu zasad złotego podziału. Niezwykle interesujący był także wykład Kamila Porembińskiego Znowu włamali mi się na WordPressa! o słabych zabezpieczeniach stron, ważnej roli używania SSL, a także o tym, dlaczego nie powinniśmy korzystać z publicznych hotspotów. Z kolei dzięki Piotrowi Niewiadomskiemu nabrałem nowego spojrzenia na tworzenie kopii zapasowych oraz dowiedziałem się, jak możemy usprawnić ten proces.
Podsumowanie WordCamp Łódź 2019
Podczas tegorocznej konferencji WordCamp poznaliśmy trendy, dobre praktyki oraz pułapki dotyczące WordPressa. Ponadto korzystając z wolnego czasu, skorzystaliśmy z zaproszenia na sobotnie Middle Party – okazji do nieoficjalnych rozmów, wymiany kontaktów, spotkania znajomych czy integracji przy kręglach bądź bilardzie. Podsumowując, mimo krótkich prelekcji i intensywnych 3 dni wracamy z głowami pełnymi pomysłów na wykorzystanie w codziennej pracy poruszonych zagadnień, a także naładowani energią do działania.